מיומנו של אדריכל

כאשר אני ניגש לתכנן מבנה מגורים חדש,עומד לפני כלל פשוט אחד- טובת הלקוח הסופי.

איני מנסה "להתחנף" ללקוח המיידי- היזם או הקבלן המעסיק אותי, אלא שם את טובת הלקוח הסופי-הדייר, המשקיע בדרך כלל את הונו העיקרי בדירה אותה אני אמור לתכנן. במקרים רבים טובת הלקוח אינה עולה בקנה אחד עם רצון היזם ואולם ברוב המקרים משתכנע היזם כי לקוח מרוצה הוא מתכון להצלחה כלכלית.

קשה להגדיר תכנון נכון מה הוא. שיטות וגישות שונות ומשונות ניסו ועדיין מנסות להגדיר את התכנון "הנכון". לטעמי, התכנון הנכון הוא זה המתאים לדייר ומאפשר לו לחיות ברווחה ובנוחיות בדירה אותה רכש. פשוט,הלא כן?

מן היום הראשון שבו התחלתי לתכנן, אני ניגש בגישה "הוליסטית"- העמדת המבנה כולו במגרש בצורה הנכונה ביותר, כך שהמבנה על דירותיו ייהנה מאויר מפולש, תאורה טבעית ככל הניתן, ויחד עם זאת תוכל הדירה להתמודד עם תנאי האקלים הקיים באזורנו, בשימוש מינימאלי באמצעים מלאכותיים (הגישה "הירוקה" כפי שהיא נקראת היום).

יחד עם הפנית הבניין לכיוונים הרצויים, אפנה למלא את הפונקציות הקרקעיות הנדרשות לשימוש פונקציונאלי ונוח. הגישה לבנין מהרחוב, ברגל וברכב, כניסה למדרגות ולמעלית בנוחות מרבית, כמו גם גישה נוחה ומוגנת לשרותי הבניין- מחסנים,אשפה וכדומה,מהווים כללים בסיסיים לתכנון.

את כל אלה אני מעטר כבר בשלב זה בפיתוח הסביבתי, בגינון, בריצוף ובשאר האלמנטים היוצרים תחושה  של "בית". איני יכול להפריד את הפיתוח סביב המבנה מהמבנה עצמו,שכן בגישה זו הפיתוח מהווה "פרוזדור וחדר מגורים" חיצוניים למבנה ביחס למגרש כולו.

לאחר שמוקם הבניין עם "הפרוזדור וחדר המגורים" החיצוניים שלו, אני ניגש לתכנן את הדירה, שאינה אוסף מיקרי של חדרים, כי אם חלל מגורים מתמשך שבו הפעילויות אמורות להתבצע בצורה עוקבת, ללא הפרעות או תקלות. בדירה עצמה אני מבחין בהיררכיה של פעילויות, המטבח, פינת האוכל וחדר המגורים, מהווים את המערכת הציבורית בעוד שחדרי השינה וחדרי השירותים מהווים את המערכת הפרטית. המעבר ביניהם יהיה נוח,יעיל וקצר כך שתפעול הדירה על חלקיה יהיה נעים וחלק.

לאחר שהצבתי את החדרים, כל אחד במקומו, תוך הקפדה על אוורור נכון וטוב לכל חלל, רק אז אני ניגש לטפל בעיצוב הפרטים הקטנים בלעדיהם לא תהיה הדירה מושלמת.

טכנולוגית הבניה מתקדמת ומתפתחת ללא הרף. מוצרים חדשים וטובים יותר חודרים ותופסים מקום של קבע בתכנון העכשווי. חלונות חדשים, כמו גם תריסים ודלתות, נוחים יותר לתפעול, מגנים טוב יותר מפני פגעי מזג האוויר בשל שיטות האטימה המתקדמות, חמרי הריצוף והחיפוי קשיחים ועמידים יותר, כך גם "הכלים הלבנים"-כיורים, אסלות, ברזים ועוד, בשלל דוגמאות וגוונים.כל אלה עומדים לצידי בבואי לסיים את מלאכת תכנון הדירה. חלק ניכר מזמני מוקדש ללימוד והכרה של המוצרים החדשים וצורות היישום שלהם בבנין.

 

עד כאן, חלקי בעשייה. מעתה יוכל כל דייר להטמיע את טעמו האישי בדירתו החדשה- וילונות,